Po skończeniu cyklu bywa, że libido nie jest satysfakcjonujące. Niekiedy jest to efektem spadku androgenów i faktycznych zaburzeń, a niekiedy po prostu przyzwyczajeni jesteśmy do ponadprzeciętnych potrzeb w trakcie cyklu i powrót do „normalności” wydaje się być niedostateczny. By się nieco wspomóc, możliwe jest posiłkowanie się suplementami ukierunkowanym na podnoszenie popędu seksualnego.

Suplementy na wzrost libido dla mężczyzn

Poniżej przedstawię krótką charakterystykę suplementów o największej skuteczności, odsiewając te owiane jedynie marketingowym bełkotem.

Eurycoma Longifolia

Popularnie znany jako Longjack, roślinka z Malezji i okolic. Tradycyjnie wykorzystywana jako afrodyzjak i adaptogen. Podnosi zarówno libido, jak i potencję, wzmacniając siłę erekcji i czas jej trwania. Ma też pewien wpływ na hormony – podnosi poziom testosteronu (ale tylko gdy jest on nisko!), a obniża kortyzol. Z czasem poprawia też samopoczucie i ogólne zadowolenie z życia. Dwa razy dziennie po 300 mg ekstraktu 200:1 to schemat dający bardzo dobre efekty.

Shawn M Talbott et al. „Effect of Tongkat Ali on stress hormones and psychological mood state in moderately stressed subjects” J Int Soc Sports Nutr. 2013; 10: 28.

Ismail SB et al. „Randomized Clinical Trial on the Use of PHYSTA Freeze-Dried Water Extract of Eurycoma longifolia for the Improvement of Quality of Life and Sexual Well-Being in Men.” Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:429268.

Johimbina

Johimbina, zarówno syntetyczna, jak i ta pochodząca z ekstraktów Johimbe, ma bardzo dobrze udokumentowane działanie podnoszące libido u obu płci. W literaturze fachowej jest też potwierdzenie dla działania poprawiającego siłę erekcji, a w niektórych przypadkach johimbina jest preferowanym środkiem na zaburzenia erekcji, jeszcze przed włączeniem leczenia Viagrą i podobnymi lekami. Skuteczne dawki jednorazowe mieszczą się w zakresie 2,5-10 mg, co mocno zależy od indywidualnej tolerancji. Jeśli nie miałeś nigdy wcześniej styczności z johimbiną, zacznij od najmniejszej dawki, by sprawdzić czy nie będzie za mocno pobudzać i powodować drażliwości. Jeśli wszystko będzie okej, dawkę można stopniowo zwiększać.

Ernst E, Pittler MH „Yohimbine for erectile dysfunction: a systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials.” J Urol. 1998 Feb;159(2):433-6.

Horny Goat Weed

Polska nazwa Ziele Napalonego Kozła jest bardzo sugestywna, od razu wiemy jaka jest główna funkcja tego zioła. Kryje się w nim substancja zwana ikaryną, która ma działanie niemalże tożsame… z Viagrą! Podobnie jak sildenafil jest inhibitorem PDE-5, dzięki czemu zwiększa napływ krwi do ciał jamistych prącia, a to skutkuje mocniejszą erekcją. Wpływa też na wzrost tlenku azotu, co nasila efektywność. Podobnie jak sildenafil, może lekko podnosić poziom testosteronu, gdy ten wyjściowo jest nisko. Horny Goat Weed jest delikatnym afrodyzjakiem i może poprawiać libido, jednak wpływ na poprawę erekcji jest silniejszy i jest to główne zadanie tego zioła. Ekstrakty HGW mają różne stężenia ikaryny, więc ogólnie celuj w takie dawki, by dostarczały przynajmniej 100 mg ikaryny dziennie.

Xin ZC et al. „Effects of icariin on cGMP-specific PDE5 and cAMP-specific PDE4 activities.” Asian J Androl. 2003 Mar;5(1):15-8.

Tribulus Terrestris

Część z Was może być skołowana, ponieważ na początku napisałem, że będą tylko skuteczne suple, a tu Tribulus… No właśnie, jak to jest z jego skutecznością? Otóż jeśli będziesz stosować Tribulus z nadzieją, że podniesie Ci testosteron, to czeka Cię ponure rozczarowanie. Jednak jeśli nie będziesz zakładać wzrostu teścia, a konkretnie poprawę libido i samopoczucia, to Tribulus może być dla Ciebie! Jego działanie jest o tyle fajne, że pomimo braku wpływu na poziom testosteronu, to może zwiększać ilość receptorów androgenowych w mózgu, dzięki czemu ta sama ilość testosteronu i DHT wywołuje silniejszy efekt na układ nerwowy. Co prawda nie ma co oczekiwać natychmiastowego efektu, ponieważ wpływ na gęstość receptorów wymaga chwili, dlatego tribulus należy przyjmować w trybie codziennym. Celuj w ekstrakty przynajmniej 45-50% i dawki dzienne w zakresie 750-1500 mg.

Kamenov Z et al. „Evaluation of the efficacy and safety of Tribulus terrestris in male sexual dysfunction-A prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial.” Maturitas. 2017 May;99:20-26.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *