Odpowiednia terapia pocyklowa bywa kluczowa dla zachowania nie tylko wypracowanych na bombie efektów, ale i dobrego zdrowia. Niewłaściwie przeprowadzone PCT lub (o zgrozo!) jego całkowity brak znacząco wydłuża proces przywracania gospodarki hormonalnej do optymalnego stanu. Po długich i złożonych cyklach, nie mamy pewności czy organizm da w ogóle radę samodzielnie się zregenerować.

Jako, że temat kompozycji Post Cycle Therapy (potocznie znane jako „odblok”) bywa dość trudny, dr Michael Scally opracował schemat, który według niego ma być uniwersalny dla większości przypadków.

Protokół PoWeR PCT

PoWeR jest skrótem od Program for Wellness Restoration, a jest to organizacja non-profit zajmująca się szerzeniem pomocy i edukacji dotyczącej zagadnień zdrowotnych, w szczególności uwzględniając kwestie związane z gospodarką hormonalną i zakażeniami wirusem HIV. W szeregach organizacji stoją lekarze, a jednym z nich jest właśnie Michael Scally, czyli główny inwentor opisywanego tutaj programu PoWeR PCT.

PoWeR PCT według naszej wiedzy jest jedynym protokołem mającym przywrócić normalną funkcję osi HPTA po przyjmowaniu sterydów anaboliczno-androgennych w typowo dopingujących dawkach, który został sprawdzony w badaniu klinicznym. W badaniu tym udział wzięli mężczyźni, którzy przez 12 tygodni przyjmowani cypionat testosteronu i dekanian nandrolonu. Taki czas cyklu i dobór środków był w zupełności wystarczający, by wywołać dość mocną supresję osi podwzgórze-przysadka-jądra.

Odblok wg Scally’ego powinien odbywać się z zastosowaniem 3 farmaceutyków:

  1. Gonadotropina kosmówkowa (HCG)
  2. Klomifen (Clomid)
  3. Tamoksifen (Nolvadex)

Niektórych pewnie zastanowi obecność jednocześnie klomifenu i tamoksyfenu, przecież oba leki należą do tej samej kategorii i mają podobne działanie. No właśnie – podobne, ale nie tożsame, dlatego tutaj sugerowane jest użycie obu, dla pełnego wachlarza działań. Dobór środków z dwóch kategorii ma zapewniać dwutorowe działanie – jednoczesną stymulację komórek jąder do produkcji hormonów oraz stymulację „obszarów dowodzenia” w mózgu, by ponownie zaczęły generować sygnały dla jąder o zapotrzebowaniu na testosteron.

Schemat przyjmowania

Z tych trzech środków najkrócej stosowane jest HCG, ponieważ przez pierwsze 16 dni. Dawki nie były szczególnie wygórowane, jednak aplikowane z wysoką częstotliwością (co dwa dni), co miało na celu nie dopuścić do przestymulowania receptorów, z którymi łączy się gonadotropina. Przyjmowanie klomifenu i tamoksifenu rozpoczyna się w tym samym momencie co HCG, jednak trwa dłużej – klomifen przez 30 dni, natomiast tamoksifen 45 dni.

SERMy (Nolvadex i Clomid) w trakcie kuracji z HCG pełnią też częściowo funkcję ochronną, by neutralizować potencjalne skutki uboczne wzrastających estrogenów, co jest jednym z efektów działania gonadotropiny kosmówkowej. Różne czasy przyjmowania SERMów pozwalają na gradację działania – gdy przysadka już odbierze pierwsze bodźce, zmniejszamy nieco działanie, pozostawiając tylko jeden z SERMów – tamoksifen. Wybór padł na niego ze względu na nieco mniej agresywny profil działania, niż w przypadku klomifenu.

Dawki:

  • 1-16 – HCG 2500 IU w iniekcjach podskórnych co drugi dzień
  • 1-30 – klomifen 100 mg dziennie (rozbite na dwie porcje
  • 1-45 – tamoksifen 20 mg dziennie

Opisywany tutaj protokół pozwalał po tych 45 dniach powrócić stan gospodarki hormonalnej do stanu wyjściowego, zgodnie z założeniem.

Protokół PCT rozpoczynany jest w momencie, gdy stężenia przyjmowanych podczas cyklu sterydów opadną do minimalnego poziomu, a więc (ważne!) nie jest to od razu kolejnego dnia po ostatniej porcji sterydu. Po tej ostatniej porcji czeka się jeszcze przez pewien czas, który jest wymagany do usunięcia SAA z obiegu. Pamiętajcie jednak, że czas ten nie jest taki sam jak okres półtrwania – gdyż ten określa po jakim czasie POŁOWA zostaje wydalona. Tak więc do usunięcia większości potrzebny jest czas nieco dłuższy, niż wynosi wspomniany okres półtrwania substancji.

Zostaw odpowiedź

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *