Ostaryna – najpopularniejszy przedstawiciel SARMów

Potężna masa i siła bez wbijania igły w pośladek? Marzenie wielu kulturystów amatorów. Dla wielu osób konieczność iniekcji jest silniejszą barierą przed stosowaniem dopingu, niż wizja potencjalnych skutków ubocznych. Z tego właśnie względu bardzo dużą popularność zyskały SARMy, które nie tylko przyjmowane są w formie kapsułek lub tabletek, zupełnie jak witaminy, ale i są całkiem łatwe do zakupu w wielu sklepach internetowych. Od samego początku na szczycie listy przebojów jest Ostaryna, która jest dość łagodnym, ale najlepiej poznanym SARMem, a przy okazji jest całkiem ekonomiczna w porównaniu do kolegów ze swojej kategorii.

Ostaryna – co to jest?

Ostaryna jest niesteroidową substancją z grupy selektywnych modulatorów receptorów androgenowych, czyli w skrócie SARMem. Znana jest też pod nazwami MK-2866 oraz Enobosarm. Definicję SARMu możliwe, że już znasz, ale dla przypomnienia: jest to substancja, która w różny sposób wpływa na receptory androgenowe w zależności od tego, gdzie ten receptor się znajduje. SARM z założenia ma działać anabolicznie, więc wydajnie aktywuje receptory w tkance mięśniowej i kostnej, jednak ma mieć minimalne skutki uboczne, dlatego ma nie aktywować lub aktywować jedynie w lekkim stopniu receptory w takich miejscach jak prostata, czy mieszki włosowe.

Początkowo ostaryna miała być lekiem anabolicznym i antykatabolicznym do stosowania w chorobach wiążącym się z szybkim wyniszczeniem organizmu i utratą masy mięśniowej (kacheksja, sarkopenia). Potencjalnym zastosowaniem miało być też wzmocnienie organizmów seniorów, którzy naturalnie mają mocno obniżone hormony płciowe i ograniczony anabolizm. Prowadzono testy kliniczne mające na celu wprowadzenie ostaryny do lecznictwa, jednak ostatecznie nie dotarła do finału i nigdy nie stała się lekiem. Zyskała za to duże uznanie w świecie sportu jako środek dopingujący, mogący potencjalnie przyspieszyć rozwój mięśni i to z minimalnymi skutkami ubocznymi. Układ idealny!

Oficjalnie ostaryna w żadnym miejscu na świecie nie jest zatwierdzona do stosowania przez ludzi, nie ma też statusu suplementu diety. Dostępne w sieci preparaty z ostaryną nigdy nie posiadają gwarancji dobrej jakości i stosowane są zawsze na własną odpowiedzialność. Jest typowa szara strefa, a handel opiera się na dziurach prawnych braku zakwalifikowania ostaryny jako substancji leczniczej.

Należy pamiętać, że Ostaryna jest pełnoprawnym dopingiem. Od 2008 roku widnieje na liście substancji zabronionych stworzonej przez WADA i jest bez problemu wykrywana w testach antydopingowych.

Działanie anaboliczne

Niektórzy myślą, że ostaryna podnosi poziom testosteronu, choć na szczęście nie jest to aż tak powszechna teza. W rzeczywistości jest całkowicie odwrotnie – ostaryna w pewnym stopniu zastępuje testosteron, dokując do tych samych receptorów, a jego stężenie może wręcz obniżać. Nie przeszkadza to jednak w osiąganiu efektów anabolicznych, ponieważ przy zastosowaniu odpowiednio wysokich dawek, ostaryna ma wywołać silniejszą odpowiedź anaboliczną niż endogenny testosteron. Ostaryna dodatkowo stymuluje komórki satelitarne w mięśniach, co przyspiesza ich rozwój.

Do dyspozycji są wyniki badań na ludziach, jednak nie w aspektach sportowych, a typowo klinicznych. Jednym z nich jest badanie na pacjentach z nowotworem, którzy doświadczali przyspieszonego spadku masy ciała. Podzielono ich na grupy placebo, 1 ostaryny dziennie, oraz 3 mg ostaryny dziennie. Leczenie przeprowadzano do 113 dni. W tym badaniu obie dawki powodowały wzrost beztłuszczowej masy ciała. W innym badaniu zauważono wzrost suchej masy ciała w wyniku przyjmowania 3 mg ostaryny przez 12 tygodni przez względnie zdrowych seniorów.

Ostaryna nie jest steroidem i nie reaguje z aromatazą, a więc nie konwertuje do estrogenów. W teorii nie powinna znacznie wpływać na zmiany stężenia estrogenów. W praktyce jednak zdarzają się wyjątki od reguły i niektórzy przez ogólną ingerencję w układ hormonalny notują lekki wzrost estradiolu. Gdyby ten wzrost był jednak wysoki, to można podejrzewać zanieczyszczenia preparatu jakimiś innymi anabolikami, które mogą do estrogenów konwertować. Ostaryna nie konwertuje też do DHT, dzięki czemu nie powoduje tak uporczywych androgennych skutków ubocznych.

Ostaryna na stawy?

MK-2866 poza działaniem typowo prosportowym ma też reputację bardzo skutecznego środka dla wsparcia regeneracji układu ruchu. Bywa stosowany by przyspieszyć regenerację po urazie lub jako część bardziej złożonego cyklu dopingowego, gdy jednocześnie grane są preparaty z wysokim ryzykiem obciążania stawów. Reputacja ta faktycznie ma poparcie, ponieważ na tkanki kości i stawów ostaryna działa podobnie jak na mięśnie. W nich również pobudza procesy anaboliczne, aktywując receptory androgenowe i wpływając na rozwój komórek macierzystych.

W jednym z początkowych założeń ostaryna miała się sprawdzać również jako lek wspierający w osteoporozie. Działanie to udokumentowano w badaniu na szczurach, sprawdzającym efekty ostaryny w leczeniu zwierzęcego modelu osteoporozy pomenopauzalnej. Poprawę zaobserwowano głównie we właściwościach strukturalnych, takich jak gęstość mineralna kości. Zauważono, że efekty w kości udowej były lepsze niż efekty w kręgach. Wnioskiem z tego badania było, że 5 tygodniowa kuracja wpływa na poprawę struktury kości, jednak nie jest wystarczająca do wywołania zmian biomechanicznych.

Czy ostaryna blokuje?

Popularna jest opinia, że ostaryna jest na tyle delikatnym środkiem, że nie blokuje osi HPTA i nie ma potrzeby robienia po niej odbloku? Czy to prawda? Niezupełnie. Oczywiście może się zdarzyć, że przy krótkim czasie stosowania i niskich dawkach skala wpływu na mechanizm sprzężenia zwrotnego będzie niewielka i stężenia hormonów zmienią się nieznacznie. Wtedy można się obejść bez odbloku, a jedynie lekko się wspomóc boosterami testosteronu. Nie jest to jednak zasada i równie dobrze poziom testosteronu po kuracji może zjechać do minimum. Tak więc by sprawdzić jak się sprawy mają, zawsze konieczne jest wykonanie badań hormonalnych po zakończeniu stosowania ostaryny. Dopiero wyniki tych badań powiedzą Ci czy potrzebujesz odbloku, czy nie.

Dawkowanie ostaryny

W celach typowo anabolicznych najczęściej stosowane dawki mieszczę się w zakresie 15-30 mg dziennie w przypadku mężczyzn. Kobiety stosują odpowiednio mniejsze dawki, zazwyczaj do 10 mg dziennie. W opinii użytkowników, czas stosowania w zakresie 8-12 tygodni jest optymalny. Okres półtrwania jest długi, ponieważ wynosi około 24 godzin, więc teoretycznie stosowanie raz dziennie jest wystarczające. Niektórzy jednak z chęci lepszego wyrównania stężeń w ciągu doby i tak stosują rano i wieczorem.

Gdy celem jest jedynie wsparcie kondycji kości i stawów, to popularne jest dawkowanie 10-15 mg dziennie, nie dłużej niż 6 tygodni, by zminimalizować negatywny wpływ na oś HPTA.

Opinia na temat ostaryny

Opinia jest bardzo łagodna w działaniu i niektórzy nawet nie zanotują wzrostu masy mięśniowej. Jest daleko w tyle za środkami takimi jak chociażby iniekcyjny testosteron. Zdecydowanym plusem jest natomiast bardzo przyjazny profil bezpieczeństwa, w praktyce skutki uboczne faktycznie notowane są bardzo rzadko. Z efektów najczęściej zadowolone są osoby, które nie są jeszcze zaawansowanymi atletami i nawet łagodny wzrost anabolizmu może im dołożyć kilka kg mięśni. Zaawansowani sportowcy, którzy dysponują już sporą masą mięśniową i siłą, raczej nie będą zadowoleni z efektów po ostarynie. Zdarza się jednak, że jest stosowana wtedy jako dodatek do klasycznych sterydów.

Ważne, by pamiętać, że choć ostaryna powinna być bezpieczniejsza od sterydów, to nie jest wolna od skutków ubocznych i i tak może namieszać w różnych kwestiach zdrowotnych, najbardziej zagrożona jest oczywiście gospodarka hormonalna, a w najbardziej czarnym scenariuszu mogą pojawić się problemy z odblokiem i długotrwale zaburzona synteza własnego testosteronu.

Źródła:

  • Vanessa Dubois et al. „Enobosarm (GTx-024) Modulates Adult Skeletal Muscle Mass Independently of the Androgen Receptor in the Satellite Cell Lineage” Endocrinology. 2015 Dec;156(12):4522-33.
  • D B Hoffmann et al. „Evaluation of Ostarine as a Selective Androgen Receptor Modulator in a Rat Model of Postmenopausal Osteoporosis” J Bone Miner Metab. 2019 Mar;37(2):243-255.
  • Adrian S Dobs et al. „Effects of Enobosarm on Muscle Wasting and Physical Function in Patients With Cancer: A Double-Blind, Randomised Controlled Phase 2 Trial” Lancet Oncol. 2013 Apr;14(4):335-45.
  • James T Dalton et al. „The Selective Androgen Receptor Modulator GTx-024 (Enobosarm) Improves Lean Body Mass and Physical Function in Healthy Elderly Men and Postmenopausal Women: Results of a Double-Blind, Placebo-Controlled Phase II Trial” J Cachexia Sarcopenia Muscle. 2011 Sep;2(3):153-161.

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published.Required fields are marked *