Szybsze efekty bez ryzyka dla zdrowia? Piękna wizja! Bez ryzyka cudów się niestety nie osiągnie, jednak nie znaczy to, że nie istnieją bezpieczne substancje, które nasila Twój anabolizm. Znamy kilka substancji, które mogą przyspieszać budowanie masy mięśniowej, przy czym nie rozwalają gospodarki hormonalnej. Bohaterka tego artykułu, czyli laksogenina, jest jedną z najtrakcyjniejszych pozycji.

Czym jest Laxogenin i jak działa?

Laksogenina to naturalna substancja, pełniąca rolę roślinnego hormonu. Należy do grupy substancji nazywanej brassinosteroidami. Brassinosteroidy wykazują pewne podobieństwa do hormonów zwierzęcych, a u roślin odpowiadają za wzrost tkanek. Dla ludzi jednak nie jest hormonem, ani prohormonem. W przeciwieństwie do hormonów steroidowych, które „wchodzą” do komórki i przyłączają się do receptorów jądrowych, laksogenina pozostaje w środowisku zewnątrzkomórkowym i dokuje do receptorów błonowych. W ten sposób pobudza aktywność białka AKT1, co skutkuje zwiększonym anabolizmem i zahamowanym katabolizmem. W pewnym stopniu blokowana jest też aktywność fosfodiesteraz, dzięki czemu wzrasta stężenie przekaźnika cAMP wewnątrz komórek. To działanie jest w szczególności bardzo pożądane, gdy celem jest redukcja tłuszczu.

Po dostaniu się do krwiobiegu, laksogenina nie konwertuje do testosteronu, dihydrotestosteronu, ani estradiolu.

Laksogeninę stosuje się w codziennej suplementacji, ponieważ by uzyskać dobre efekty potrzebna jest regularność, jednak w dni treningowe zazwyczaj stosowana jest właśnie przed treningiem, w nadziei na lepszą wytrzymałość. Ciężko powiedzieć jednak, czy faktycznie taki konkretny timing daje większe korzyści.

Zazwyczaj wykorzystywana jest do szybszego budowania masy mięśniowe i siły, ale nierzadko też bywa stosowana podczas redukcji lub okresów budowania wytrzymałości.

Bezpieczny profil działania laksogeniny skłania do stosowania też kobiety. Ze względu na brak działania androgennego, jest to rewelacyjny anabolik dla przedstawicielek płci pięknej, które chcą szybciej nabrać dobrej jakości masy mięśniowej.

Obiegowe teorie, zapewne zapoczątkowane przez sprzedawców preparatów z laksogeniną, głoszą, że ma ona działanie podobne do oxandrolonu, czyli popularnego Anavaru. Laxo jest skuteczna, jednak porównanie do Anavaru to jednak zbyt duży entuzjazm 😉

Jest to substancja dość popularna wśród amatorów sportów siłowych, którzy szukają sposobu na szybsze efekty na siłowni, ale nie chcą ryzykować zdrowiem sięgając po sterydy. Laksogenina w takich sytuacjach sprawdza się świetnie, ponieważ jest całkiem efektywna, choć oczywiście nie tak wyraźnie jak sterydy czy prohormony, ale za to jest bardzo bezpieczna, ponieważ nie wpływa na funkcjonowanie osi HPTA i nie blokuje własnej produkcji testosteronu. Dzięki temu nie ma potrzeby przeprowadzania PCT po zakończeniu suplementacji. Laxogenin nie wpływa negatywnie na wątrobę, zatem żadnych osłonek również nie trzeba stosować.

Pomimo naturalnego pochodzenia tego związku, ze względów praktycznych i ekonomicznych w suplementach diety stosowana jest forma syntetyczna. Taka syntetyczna laksogenina na etykietach widnieje pod nazwą 5α-hydroxy-laxogenin. Laboratoryjnie produkowana jest z diosgeniny, czyli naturalnego surowca, który w laboratoriach bardzo często wykorzystywany jest jako prekursor do typowych hormonów steroidowych.

Czy laksogenina jest legalna?

Tak, wokół laksogeniny nie ma żadnych kontrowersji prawnych. Nie jest lekiem, sterydem, ani narkotykiem, można ją kupować i posiadać bez ograniczeń. Co do sprzedaży na terenie Polski, to nie jest dopuszczona do obrotu jako środek spożywczy, więc potocznie mówić, sprzedana jest „na krzywy ryj” 😉 Jednak przy kupnie nie ma powodów do obaw.

Zostaw odpowiedź

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *