Dobrze wiemy, że stosowanie sterydów anaboliczno-androgennych w celach typowo sportowych nie jest najzdrowszą praktyką. Wiemy też jednak, że gdy już taka decyzja zapadnie, to istnieją sposoby na minimalizację szkód. Podstawą takich działań jest regularne wykonywanie badań krwi, by wiedzieć co i jak się zmienia w naszym ustroju. Dzięki temu można podejmować odpowiednie działania, w odpowiednim momencie.

Pierwsze badania zazwyczaj wykonuje się tuż przed rozpoczęciem kuracji i zestaw badań w tym momencie zazwyczaj jest najbardziej obfity. Ma to na celu ocenę jaki jest nasz wyjściowy stan gospodarki hormonalnej, by wiedzieć do jakich poziomów powinniśmy wrócić po odbloku, a także by upewnić się, że już na starcie nie ma jakichś perturbacji, które stanowiłyby przeciwwskazanie do sterydów.

Jakie badania zrobić przed cyklem sterydowym?

Zacząć należy na pewno od profilu hormonalnego:

 • Testosteron całkowity – całkowite stężenie krążącego w ustroju testosteronu, włączając w to zarówno wolny i aktywny biologicznie testosteron, jak i ten związany z globulinami i albuminami.
 • Testosteron wolny – frakcja niezwiązana z białkami, aktywna biologicznie. Stanowi jedynie niewielki odsetek testosteronu całkowitego, jednak to właśnie od odpowiada za efekty, które odczuwamy.
 • Estradiol – najpowszechniejszy estrogen, który jest wytwarzany m.in. z testosteronu. Stosunek testosteronu do estradiolu pozwala oszacować intensywność procesu aromatyzacji.
 • Prolaktyna – hormon przysadki, którego podwyższone stężenia często wskazują na różne perturbacje zdrowotne. Prolaktyna lubi wzrastać szczególnie w przypadku stosowania wybranych sterydów (nandrolony), więc gdy prolaktyna jest wysoka na starcie, to włączanie ich do cyklu należy solidnie przemyśleć.
 • LH – hormon luteotropowy, uwalniany przez przysadkę mózgową, następnie wędrujący do jąder, by zastymulować komórki Leydiga do produkcji testosteronu.
 • FSH – podobnie jak LH, jest produkowany przez przysadkę i leci do jąder, gdzie pobudza komórki Sertolego, inicjując proces spermatogenezy.
 • Progesteron – jeden z hormonów, określanych jako „żeński”, a jednak jest dość ważny również dla mężczyzn, chociażby ze względu na jego wpływ na mózg.
 • SHBG – globulina wiążąca hormony płciowe. Im jej więcej, tym mniej biodostępnych hormonów.

Jednak na hormonach nie kończymy. Jest jeszcze kilka parametrów, które również warto profilaktycznie sprawdzić:

 • Morfologia krwi – warto sprawdzić szczególnie, czy nie mamy nadmiaru czerwonych krwinek lub zbyt wysokiego hematokrytu. W trakcie kuracji sterydami anabolicznymi parametry te mogą się jeszcze podnosić.
 • ASPAT i ALAT – sterydy metabolizowane są przez wątrobę, a szczególnie te oralne z grupa metylową w strukturze potrafią wątrobie uprzykrzyć życie. Należy sprawdzić, czy aby na pewno na starcie jest z nią wszystko okej.
 • Kreatynina – nerki również uczestniczą w wydalaniu obcych substancji, więc i ich kondycje warto sprawdzić.

Z takim pakietem można uzyskać już bardzo pokaźną ilość informacji na start i swego rodzaju bazę, na której opierać się będziemy głównie monitorując postępy i efektywność Post Cycle Therapy.

1 thought on “Jakie badania wykonać przed cyklem sterydowym?

 1. Witam ile kosztują te wsZystkie badania przed pierwsZym cyklem

  Testosteron całkowity – całkowite stężenie krążącego w ustroju testosteronu, włączając w to zarówno wolny i aktywny biologicznie testosteron, jak i ten związany z globulinami i albuminami.
  Testosteron wolny – frakcja niezwiązana z białkami, aktywna biologicznie. Stanowi jedynie niewielki odsetek testosteronu całkowitego, jednak to właśnie od odpowiada za efekty, które odczuwamy.
  Estradiol – najpowszechniejszy estrogen, który jest wytwarzany m.in. z testosteronu. Stosunek testosteronu do estradiolu pozwala oszacować intensywność procesu aromatyzacji.
  Prolaktyna – hormon przysadki, którego podwyższone stężenia często wskazują na różne perturbacje zdrowotne. Prolaktyna lubi wzrastać szczególnie w przypadku stosowania wybranych sterydów (nandrolony), więc gdy prolaktyna jest wysoka na starcie, to włączanie ich do cyklu należy solidnie przemyśleć.
  LH – hormon luteotropowy, uwalniany przez przysadkę mózgową, następnie wędrujący do jąder, by zastymulować komórki Leydiga do produkcji testosteronu.
  FSH – podobnie jak LH, jest produkowany przez przysadkę i leci do jąder, gdzie pobudza komórki Sertolego, inicjując proces spermatogenezy.
  Progesteron – jeden z hormonów, określanych jako „żeński”, a jednak jest dość ważny również dla mężczyzn, chociażby ze względu na jego wpływ na mózg.
  SHBG – globulina wiążąca hormony płciowe. Im jej więcej, tym mniej biodostępnych hormonów.
  Jednak na hormonach nie kończymy. Jest jeszcze kilka parametrów, które również warto profilaktycznie sprawdzić:

  Morfologia krwi – warto sprawdzić szczególnie, czy nie mamy nadmiaru czerwonych krwinek lub zbyt wysokiego hematokrytu. W trakcie kuracji sterydami anabolicznymi parametry te mogą się jeszcze podnosić.
  ASPAT i ALAT – sterydy metabolizowane są przez wątrobę, a szczególnie te oralne z grupa metylową w strukturze potrafią wątrobie uprzykrzyć życie. Należy sprawdzić, czy aby na pewno na starcie jest z nią wszystko okej.
  Kreatynina – nerki również uczestniczą w wydalaniu obcych substancji, więc i ich kondycje warto sprawdzić.

Zostaw odpowiedź

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *