Czym jest hormon wzrostu?

Hormon wzrostu (growth hormone, GH) zwany również somatotropiną (somatotropic hormone STH) jest hormonem polipeptydowym, zbudowanym z łańcucha 191 aminokwasów, produkowanym przez komórki przedniego płata przysadki mózgowej. 

GH cechuje się dużą swoistością gatunkową, przez co też GH jednego zwierzęcia nie wykazuje działania w organizmie innego.

Regulacja wydzielania hGH

Dzienna produkcja hormonu wzrostu zmienia się wraz z wiekiem. Najwyższe stężenia obserwuje się w okresie życia płodowego oraz u noworodków, następnie przez kolejne lata stopniowo spada, aczkolwiek pod koniec okresu dojrzewania jest znacznie wyższe niż u osób dorosłych. Wyższe stężenia obserwuje się również u kobiet, szczególnie przed owulacją, na skutek działania estradiolu. Średnia ilość GH wydzielanego przez przysadkę osób młodych wynosi ok 700mcg. Natomiast w przypadku osób dorosłych ok 400mcg, co w przeliczeniu na jednostki międzynarodowe wynosi odpowiednio ~2IU i ~1IU.

Wydzielanie GH odbywa się pulsacyjnie i wykazuje rytm dobowy – największe wyrzuty obserwuje się w nocy w trakcie snu. Za regulację produkcji GH odpowiadają dwa hormony podwzgórza: GHRH  (growth hormone releasing hormone), czyli hormon pobudzający uwalnianie hormonu wzrostu oraz somatostatyna (GHIH, growth hormone inhibiting hormone). Jak można się domyślić, oba hormony działają do siebie przeciwstawnie, a sama regulacja odbywa się na zasadzie sprzężenia zwrotnego.

Na regulację poziomów GH wpływają również inne czynniki. Zwiększenie produkcji zachodzi pod wpływem spadku stężenia glukozy i wolnych kwasów tłuszczowych, wzrostu stężenia aminokwasów, greliny, wysiłku fizycznego, stresu, a także na skutek działania estrogenów, androgenów, dopaminy, serotoniny, acetylocholiny oraz agonistów receptorów A-adrenergicznych. Sekrecja hamowana jest natomiast poprzez wzrost poziomu glukozy, wolnych kwasów tłuszczowych, IGFów, GH, kortyzolu oraz działanie agonistów receptorów B-adrenergicznych.

Mechanizm działania hormonu wzrostu

Hormon wzrostu oddziałuje przede wszystkim na tkankę mięśniową, tłuszczową, przewód pokarmowy, wątrobę oraz tkankę łączną, za pośrednictwem odpowiednich sobie receptorów GH  (GHR, growth hormone receptor). Synteza receptorów GH indukowana jest zarówno przez sam hormon wzrostu, jak również poprzez insulinę oraz estrogeny. Po aktywacji receptora dochodzi do uruchomienia kaskady szlaku JAK2-STAT. Prowadzi to do powstania czynników transkrypcyjnych, które po wniknięciu do jądra komórkowego aktywują geny odpowiedzialne za efekty GH. 

hgh

Hormon wzrostu – efekty działania

Hormon wzrostu bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów oraz regulacji gospodarki mineralnej (zwiększenie wchłaniania wapnia w jelitach, zatrzymywanie w organizmie elektrolitów). Odpowiada także, za produkcję insulinopodobnych czynników wzrostu (IGF-1 i IGF-2). Głównym działaniem GH jest pobudzanie przyrostu masy ciała i wzrastania (za pośrednictwem IGF). Wpływa także na gospodarkę węglowodanową, stymulując glikogenolizę i zwiększając uwalnianie glukozy z wątroby. Hormon wzrostu oddziałuje także na tkankę tłuszczową, zwiększając lipolizę i zmniejszając lipogenezę. Podwyższa tym samym stężenie wolnych kwasów tłuszczowych w osoczu. Ponadto ma możliwość wiązania się z receptorem prolaktynowym, wykazując działanie na gruczoł sutkowy.

Gdzie kupić sprawdzony hormon wzrostu? Sprawdź ofertę HQPeptides.compeptydy sklep

Zostaw odpowiedź

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *