Amantadyna – lek na koronawirusa? – COVID-19 a amantadyna

W ciągu ostatniego roku, z niemal zapomnianego leku przeciwgrypowego i umiarkowanie obecnego w medycynie związku, amantadyna stała się szeroko obecnym w świadomości społeczeństwa remedium na szalejącą pandemię. Uważana jest za potencjalnie skuteczny lek na COVID-19, który jednocześnie uznawany jest za środek dobrze przebadany i stosunkowo bezpieczny.

Czym jest Amantadyna?

Amantadyna to trójpierścieniowy związek aminowy otrzymywany syntetycznie, który, w związku z licznymi szlakami działania, wykorzystuje się do leczenia szerokiej gamy schorzeń. W chwili obecnej stanowi on jeden z obiecujących środków mających na celu leczenie COVID-19. Niemniej, we wcześniejszych latach, był on stosowany do leczenia wirusa grypy, czy też wśród osób zmagających się z parkinsonizmem i stwardnieniem rozsianym.

W pigułce:

➕ Lek hamujący replikację wirusów

➕ Wspomaga terapię zakażeń wirusowych

➕ Może ograniczać powikłania COVID-19

➕ Posiada działanie dopaminergiczne

➕ Szeroko znany w literaturze

➕ Stosowany od wielu lat

 

➖ Pozostaje w fazie testów

➖ Liczne potencjalne interakcje z innymi lekami

Potencjalny lek na COVID-19

W ostatnim czasie, amantadyna zyskała na popularności w związku ze swoimi właściwościami do wspierania organizmu w walce z COVID-19, jak również z łagodzeniem powikłań po przejściu choroby. Niestety, mechanizm działania amantadyny w stosunku do wirusa COVID-19 nie został jeszcze potwierdzony. Niemniej obecnej podejrzewa się, że środek ten jest w stanie ograniczać proces replikacji wirusa. W ten sposób zmniejsza się stopień rozprzestrzeniania się patogenu w organizmie. Taki właśnie mechanizm przypisywano amantadynie, kiedy stosowano ją w celu leczenia zakażeń wirusem grypy. Jednakże, ze względu na wybiórczość i niejasny status skuteczności, zaprzestano tego procederu.

Wracając do amantadyny jako leku na COVID-19, dotychczas odnotowano, że osoby zażywające amantadynę są w stanie powrócić do pełni sprawności szybciej, nie odnotowując tak poważnych powikłań po chorobie. Mowa tu zarówno o obniżonych zdolnościach oddechowych, ale także o mgle umysłowej. Ze względu na niezwykle obiecujące opisy przypadków/studium przypadku (case-study), na całym świecie prowadzi się intensywne badania środka. Istnieje także sporo relacji użytkowników off-label, którzy, z pomocą amantadyny, skutecznie ograniczyli objawy i przyspieszyli przechodzenie choroby COVID-19.

Wsparcie leczenia parkinsonizmu

Amantadyna stanowi jeden z głównych środków wykorzystywanych w leczeniu parkinsonizmu. Jej głównym działaniem jest potęgowanie przekaźnictwa dopaminergicznego, dzięki czemu istnieje możliwość stosowania znacząco niższych dawek prekursora dopaminy- lewodopy. To z kolei pozwala na uniknięcie skutków ubocznych leku, zachowując równocześnie pełnię oferowanych przez niego benefitów.

Ze względu na działanie prodopaminergiczne, środek ten może obniżać poziom prolaktyny. Nie pozostaje to bez znaczenia dla osób przyjmujących różnego rodzaju środki dopingujące. Sprawdź także: Jakie badania wykonać przed cyklem sterydowym?

Amantadyna – skutki uboczne

Lek wchodzi w interakcje z szeroką gamą leków, m.in. neuroleptykami, diuretykami, inhibitorami wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny, antagonistami receptora NMDA, agonistami receptora opioidowego i muskarynowego. Każdorazowe stosowanie musi zostać skonsultowane z lekarzem.

Lek może wywoływać skutki uboczne takie jak: hipotermia, obrzęki obwodowe, zaburzenia widzenia, drgawki, kołatanie serca, omdlenia, zawroty głowy.

Lek należy stosować ze szczególną ostrożnością u osób starszych.

Nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących.

Amantadyna Dawkowanie

Standardowym dawkowaniem wśród osób dorosłych jest około 200 mg amantadyny. Za maksymalną dawkę dobową uznaje się 600 mg.

Zostaw odpowiedź

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *