Odchudzanie jest procesem, który wymaga dużo cierpliwości. Jest jednak wiele osób z nadmiarem kilogramów i niedoborem cierpliwości, i właśnie takie osoby szukają mocnych środków spalających tłuszcz. Te najmocniejsze niestety nie są ani legalne, ani bezpieczne, a jednym z najpopularniejszych z tej kategorii jest lek Adipex Retard. W niektórych krajach stosowany jest jako lek na odchudzanie w przypadkach klinicznych.

Jak działa Adipex?

Adipex to w popularnej opinii tabletki na odchudzanie. I faktycznie, jego profil działania mocno sprzyja szybszej utracie tłuszczu. Składnikiem aktywnym Adipexu jest fentermina. Fentermina jest pochodną amfetaminy i wykazuje dość podobne do niej narkotyczne działanie. Dodaje dużo energii i motywacji do podejmowania aktywności, dzięki czemu zwiększa się ilość spontanicznej aktywności fizycznej, a co za tym idzie też wydatek energetyczny. Fentermina mocno hamuje apetyt, tak więc główne efekty to mniejsza podaż energii z jednoczesnym zwiększeniem wydatku energetycznego, co jest sytuacją bardzo sprzyjającą redukcji masy ciała. Pod kątem biochemicznym, fentermina mocno podnosi stężenie noradrenaliny w synapsach, a dodatkowo też dopaminy i serotoniny.

Tabletki Adipex Retard produkowane są przez firmę farmaceutyczną Gerot Pharmazeutika (Viden, Austria). W składzie zawiera 75 mg żywiczanu fenterminy na tabletkę, w czym zawiera się 15 mg samej fenterminy.

Formy leku Adipex

Lek na odchudzanie Adipex występuje w dwóch postaciach, różniących się głównie profilem farmakokinetycznym.

Adipex Retard

Przyrostek Retard oznacza wersję o wydłużonym uwalnianiu, co ułatwia dawkowanie Adipex, ponieważ możliwe jest przyjmowanie tabletki tylko raz dziennie, a działanie rozkłada się bardziej równomiernie na dłuższy czas. W większości przypadków taki schemat jest korzystny, poza sytuacją, gdy ktoś ma spowolniony metabolizm leku i ten zbyt długo utrzymuje się w krwiobiegu, powodując bezsenność. Taka wersja nie jest też wskazana osobom z tendencją do nadużywania stymulantów, ponieważ gdy działanie stanie się zbyt mocne, to trzeba długo czekać aż odpuści.

Zwykły Adipex-75

Wersja, której działanie pojawia się szybko, ale też trwa zdecydowanie krócej niż w wersji o wydłużonym uwalnianiu. Ma to swoje plusy i minusy - pozwala łatwiej manipulować działaniem, ale wymaga częstszego przyjmowania tabletek. Jest to rzadziej spotykana wersja niż Adipex Retard.

Skutki uboczne

Te oczywiście są i to dość częste. Fentermina jest mocnym stymulantem, toteż najbardziej oczywistymi skutkami ubocznymi są: problemy ze snem, nadmierna potliwość, wzrost ciśnienia krwi i kołatanie serca, stany lękowe, niepokój, bóle i zawroty głowy. U osób podatnych może nasilać objawy manii. Długofalowe skutki mogą obejmować uzależnienie, przestymulowanie układu nerwowego, zaburzenia nastroju i problemu z układem sercowo-naczyniowym, jednak pełne skutki efektów długoterminowego stosowania nie są znane.

Dostępność i cena Adipexu

Bez wskazań medycznych, w Polsce Adipex jest środkiem nielegalnym do sprzedaży, tak więc nie da się go zdobyć w pełnej zgodzie z prawem. Oficjalnie w Polskim lecznictwie też nie jest stosowany, nie ma go w naszych aptekach. Wielu zdeterminowanym osobom to jednak nie przeszkadza i kupują Adipex na czarnym rynku. Jest jednak stosowany w lecznictwie w Czechach i tam jest dostępny w aptekach na receptę. Zazwyczaj właśnie Czechy są miejscem, z którego Adipex trafia do Polski, choć może to być też Turcja lub kraje z dalszych rejonów Azji. Oferty na czarnym rynku zazwyczaj opiewają na cenę 150-200 zł za opakowanie leku Adipex 75 mg zawierające 30 tabletek. Status prawny tego leku określa, że jest substancją dopingującą (wpisany na listę WADA) i narkotyczną.

Zostaw odpowiedź

Your email address will not be published.Required fields are marked *